Jdi na obsah Jdi na menu
 Celé jméno: Gianluca Zambrotta
Místo narození: Como, Itálie
Datum narození: 19. února 1977
Výška: 181 cm
Váha: 76 kg
Číslo dresu: 11
Debut v FCB: 17.8.2006
Pozice: krajní obránce
Úspěchy:
FC Barcelona
Španělský superpohár 2006/07

Charakteristika: Původní profesí záložník, v posledních letech však nastupuje na pozici krajního obránce, ať už levého či pravého. Výborný v defenzivní části, skvěle dokáže i podporovat útok, což je jeho velkou předností.

Biografie:

Gianluca Zambrotta přišel do Barcelony z Juventusu Turín v létě roku 2006. Spolu s ním do Katalánska díky akci nazvané "operace Juve" zamířil i francouzský obránce Lilian Thuram. Zambrottova cena se pohybovala okolo čtrnácti milionů eur.

Gianluca se narodil 19. února 1977 v italském Comu. Profesionální kariéru fotbalisty začal ve svém rodném městě, jeho klubem bylo Como Calcio. Tam za tři sezony nastoupil ke 48 zápasů, ve kterých si na své konto připsal tři branky. V té době Como nastupovalo v Serii B či Serii C1. V ročníku 1997/98 tou dobou dvacetiletý Zambrotta přestoupil do týmu Serie A – AS Bari. V průběhu dvou let nastoupil k devětapadesáti zápasů a podařilo se mu i šestkrát skórovat. Přes sezonou 1999/00 Zambrotta přestoupil do velkoklubu, jeho novým zaměstnavatelem se stal Juventus Turín. V Turíně tedy prožil největší část svoji kariéry mezi dospělými. Během sedmi let v barvách Juventusu se Gianluca na Delle Alpi dokonale zabydlel, nastoupil dohromady ke 185 zápasům, na své konto si připsal sedm branek. Z Juventusu odešel až po potrestání klubu vinou korupční aféry, kdy Juventus musel proti své vůli opustit nejvyšší italskou soutěž. Jeho kroky nakonec vedly do Barcelony, i když zájemců bylo mnohem víc, mj. i Chelsea, Real Madrid či AC Milán. Zambrotta je stabilním členem italské reprezentace, kde debutoval 21. února 1999 v zápase proti Norsku.

Svoje zatím největší klubové úspěchy prožil v Juventusu. S "Bianconeri" dokázal vybojovat čtyři ligové tituly – v letech 2002, 2003, 2005, 2006 (posledné dva však byly Juventusu zpětně odebrány), na kontě má i vítězství v italském superpoháru – rok 2003. Hned na začátek svého barcelonského angažmá si připsal první klubový úspěch v novém klubu – vítězství ve španělském superpoháru. V barvách italské reprezentace si Gianluca vychutnal svůj největší úspěch v kariéře – titul mistra světa 2006, mistrovství se konalo v Německu.

Gianluca je jako hráč velmi univerzální, nejčastěji však nastupuje na pozici krajního obránce (nezáleží, zda levý či pravý). Má velmi dobře vyváženou hru, nejenže dokáže skvěle bránit, ale umí přidat i pro "culés" velmi důležitou věc – podporu ofenzívy. Zambrotta není typem superhvězdy, je to hráč, který dokáže vykonat pro mužstvo spoustu nepříliš viditelné, ale o to více důležitější práce.

Do Barcelony si ho vybral holandský kouč Frank Rijkaard, který byl z jeho příchodu doslova nadšený. I hráč byl s přestupem nadmíru spokojen, což dokazovala jeho slova po přestupu. Gianluca podepsal čtyřletý kontrakt a na nejbližší léta by si měl pro sebe svými výkony vybojovat místo na pravé straně obrany. Jeho výkony jsou po nevýrazném začátku zápas od zápasu lepší, takže věřme, že pomůže vybojovat pro "Blaugrana" další trofeje…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář